Portrettfoto
Foto: Leikny Havik Skjærseth
Gratis

Flukt, migrasjon og menneskesmugling - på innsiden av vår tids største folkevandring! Foredrag med Brageprisvinner Kristina Quintano.

Aldri før har det vært så mange mennesker på flukt som det er i dag. 2024 ble det dødeligste året noen gang registrert for mennesker som forsøkte å krysse Middelhavet, Atlanterhavet og Den engelske kanal med over 13.000 druknede.

Hver eneste dag blir flyktninger og andre migranter smuglet over noen av verdens farligste grenser. Hva er det som gjør at millioner av mennesker legger sitt eget og sine barns liv i hendene på menneskesmuglere for å la seg frakte over snødekte fjellkjeder, glohete ørkener og åpne hav? 

Hvem er bakmennene, og kvinnene, som muliggjør disse reisene, og hvor går grensen mellom menneskesmugling og menneskehandel? Stemmer egentlig det bildet politikere og media har skapt av smuglere som utelukkende onde og skruppelløse? 

I tjuefem år har Kristina Quintano fulgt både flyktninger, fiskere og menneskesmuglere, i og rundt Middelhavet.

I dette foredraget trekker hun paralleller mellom vår tids menneskesmuglere og fortidens grenseloser. Hun viser også hvordan Europas asylpolitikk og overfiske på verdens hav er en direkte årsak til at moderne slaveri opprettholdes og at mennesker drukner i et forsøk på å finne arbeid og en trygg havn. Hva gjør det med lokalbefolkningen, og særlig fiskerne i Middelhavet at det drukner tusenvis av mennesker hvert år i deres farvann?

I foredraget får vi høre om flukten over Sahara, de livsfarlige båtreisene over Middelhavet, Atlanterhavet og Den engelske kanal, og om hvordan bistandsarbeidere kriminaliseres for deres solidaritetsarbeid.

Foredraget: På innsiden av vår tids største folkevandring!

- tar oss med på innsiden, til dem som muliggjør vår tids største folkevandring.

Kristina Quintano er en prisvinnende journalist, oversetter, forlegger og forfatter. Det blir boksalg og signering av bøker.

Foto: Leikny Havik Skjærseth

Mer om Asker bibliotek